Papier do plotera

Na rynku są plotery dostosowane do wykonywania pracy na wielu nośnikach. Zazwyczaj jest to papier lub folia. Oferowane materiały eksploatacyjne różnią się i jakością i ceną. Wybór papieru wbrew pozorom nie jest taki łatwy. Papier do plotera w zależności od cech charakterystycznych urządzenia musi spełniać inne parametry.

By uzyskać idealny obraz nośnik materiału, a więc najczęściej papier musi być dobrze zabezpieczony przed zmianą położenia. W zależności od budowy plotera jest on przypinany do brzegu albo utrzymywany elektrostatycznie na swoim miejscu za pomocą naładowanego ładunkiem podłoża. Podstawowym wyznacznikiem doboru papieru będzie jednego z dwóch rodzajów plotera – płaskiego lub bębnowego. W ploterach bębnowych papier jest przesuwany przez bęben w przód i w tył, w ploterach płaskich leży ułożony poziomo podczas nanoszenia grafiki.

Nośnik obrazu musi być przede wszystkim stabilny wymiarowo. Wyższa lub niższa temperatura i wilgotność otoczenia może powodować minimalną zmianę wymiaru, co w efekcie może zasadniczo zniekształcić skalę gotowej grafiki. Również waga i gramatura używanego papieru jest bardzo ważna.

Papier do ploteraDo najistotniejszych parametrów należy jakość powierzchni papieru – to od niej zależy ostateczna jakość naszej pracy.